Par tiesu procesa norisi Latvijā

WhatsApp Image 2018-05-08 at 17.22.24Pēc teorētisko zināšanu apguves politikas un tiesību nodarbībās par tiesu procesa norisi Latvijā, 12.c klases skolēni 8. maijā devās uz Valmieras rajona tiesu, lai vērotu krimināllietu par narkotiku iegādāšanos un glabāšanu. Piecu stundu ilgā tiesas sēde atklāja, cik komplekss un skrupulozs šis process patiesībā spēj būt. Tika lauzti arī sabiedrībā vispārpieņemti aizspriedumi par tiesu darbu kopumā. Pēc tiesas sēdes bija iespēja iepazīties ar Valmieras rajona tiesas namu, apskatīt arī citas tiesas zāles un uzzināt par amatpersonām, kuras darbojas iestādē. Atbildes uz skolēnus interesējošiem jautājumiem sniedza pats tiesnesis.

                                                                                    Ieva Paula Drekslere, 12.c.

RSU Jauno mediķu akadēmiju absolvē 48 Valmieras vidusskolēni

V JMA 1Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā 8. maijā norisinājās Jauno mediķu akadēmijas Valmieras filiāles noslēguma pasākums, kurā pulcējās jaunieši no Valmieras. Visa mācību gada garumā RSU docētāju un ārstu vadībā viņi iepazina mediķa profesiju un guva pirmo ieskatu traumatoloģijā, ķirurģijā, anestezioloģijā, stomatoloģijā, rehabilitācijā, māszinībās un citās jomās.

 RSU Jauno mediķu akadēmija (JMA) ir neformālās izglītības projekts, kas tika aizsākts 2014. gadā. Tas ir domāts 11. un 12. klases skolēniem, kuri apsver iespēju kļūt par mediķiem. Sākotnēji nodarbības notika tikai Rīgā, taču, reaģējot uz lielu skolēnu interesi, 2016. gadā tika izveidota pirmā JMA reģionālā filiāle, kas ir bāzēta Valmieras Valsts ģimnāzijā. Divu gadu laikā nodarbību cikls ir pulcējis teju 100 vidusskolēnu no Valmieras vidusskolām.

 JMA nodarbības Valmierā notika no oktobra līdz aprīlim, reizi mēnesī darbadienu vakaros. Savukārt pasākuma noslēgumā 8. maijā jaunieši tikai uzaicināti uz RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centru, lai saņemtu sertifikātu par JMA absolvēšanu. Pasākuma ietvaros JMA dalībniekiem bija iespēja izmēģināt mulāžas, mācību lelles un simulatorus, kas tiek izmantoti studiju procesā, apgūstot nepieciešamās zināšanas, iemaņas un prasmes darbam ar pacientu.

 RSU veselības studiju prorektors prof. Guntis Bahs uzsver, ka dalība JMA ir iespēja jaunietim – topošajam studentam – pirms nozīmīgā lēmuma pieņemšanas par studiju virzienu saprast, vai viņš tiešām grib kļūt par ārstu, jo šis lēmums ietekmē viņa un viņa ģimenes turpmāko dzīvi. "Šī ir lieliska iespēja ieskatīties medicīnas studiju aizkulisēs un tikties ar universitātes docētājiem. Savukārt universitātei akadēmija ļauj piesaistīt Latvijas motivētākos studentus, kas, kā ceram, samazinās studentu atbirumu pirmajā kursā".

 Pieteikšanās JMA nākamajai sezonai 2018. / 2019. mācību gadā norisināsies septembrī. Aktuālāka informācija par projektu ir pieejama RSU mājaslapā – https://www.rsu.lv/jauno-mediku-akademija

Jauno juristu skolas nodarbība Valsts tiesu ekspertīžu birojā

            Juristu skola 1 Juristu skola 2Š. ģ. 26. aprīlī 10. – 12.klašu skolēniem, topošajiem jurisprudences speciālistiem, tika sniegta unikāla iespēja piedalīties Valsts tiesu ekspertīžu biroja organizētajās nodarbībās un iepazīties ar birojā veiktajām ekspertīzēm.

            Valsts tiesu ekspertīžu birojs ir Tieslietu ministrijas pakļautībā esoša iestāde, kuras galvenais mērķis ir nodrošināt objektīvu, tiesisku un zinātniski pamatotu tiesu ekspertīzi tiesas (tiesneša), prokuratūras un izmeklēšanas iestāžu uzdevumā.

Mācību vizītes sākumā dokumentu tehniskās ekspertīzes eksperte Sigita Silarāja sniedza ievadlekciju par biroja sniegtajiem pakalpojumiem, struktūru, specialitātēm, darbības organizāciju un nelielu ieskatu terminoloģijā. Mūsdienās tiesu eksperta atzinums ir viens no pierādīšanas līdzekļiem un tam ir nozīmīga loma kriminālprocesā, civilprocesā un administratīvajā procesā. Tiesu eksperta atzinums nozīmē to, ka ekspertīzes rezultātā noskaidrotie fakti ir pamatoti ar objektīviem un zinātniskiem pētījumiem. Palielinoties tiesu ekspertīzes nozīmībai, aizvien augstākas prasības tiek izvirzītas arī tiesu ekspertu kvalifikācijai un pielietotajām izpētes metodēm. Darbs ir atbildīgs, ekspertam ir konkrēti pienākumi un tiesības, kuras norādītas Valsts tiesu medicīnas ekspertīžu nolikumā.

            Visnotaļ interesanti bija iepazīties ar birojā veiktajām ekspertīzēm. Apmeklētājiem tika atklāta, piemēram, autotehniskās, rokrakstu, augsnes, ķīmiskās, dokumentu, daktiloskopiskās (pirkstu nospiedumu), ekspertīzes, kā arī homoskopisko un mehanoskopisko pēdu izpētes praktiskā darbība, gūstot dziļāku priekštatu par komplicētajiem posmiem, kas rezultējas ar izstrādātu ekspertīzi.

            Vizīte ekspertīžu birojā lieliski atainoja tiesu procesa “aizkulises” un pierādījumu noteicošo lomu tajā.

Paldies Valsts ekspertīžu biroja darbiniekiem par laipno uzņemšanu!

                                                                                    Ieva Paula Drekslere, 12.c.

Jauno ķīmiķu skolas noslēgums Latvijas Universitātē

WP 20180414 020Sesdien,14.aprīlī, modāmies agrāk nekā pierasts un devāmies ceļā uz Rīgu – Latvijas Universitātes Dabaszinību Akadēmisko centru, kur notika Jauno ķīmiķu skolas šī mācību gada noslēguma pasākums, kurā piedalījās jaunieši no visas Latvijas – pavisam 14 komandas.

Valmieras grupu veidoja Valmieras Valsts ģimnāzijas skolēni - Laura Kokuma, Dens Enrijs Lakučs, Krišjānis Lācis, Undīne Kuple, Lūcija Mende, Alise Bašķe, Paula Patrīcija Kreile, Marija Lukina un Rūjienas vidusskolas skolēni Krista Āboltiņa un Aldis Jānis Pivars.

Sākumā tikām iepazīstināti ar citām komandām un sadalīti grupās, kurās bija 20 cilvēku katrā, lai, šādi sadaloties, apskatītu Ķīmijas fakultātes telpas un laboratorijas.

Pirmajā stacijā (vienā no laboratorijām) noteicām vielu pH līmeni, lai vēlāk ar universālindikatoru un joda šķīdumu noteiktu, kas tā par vielu.

Nākamajās stacijās noteicām vielas pēc to izskata, sarindojām tās pēc smaguma, pēc to krāsas un īpašībām. Mēģinājām atrast šķīdumu nosaukumus pēc to smaržas.

Pasākuma noslēguma daļā notika “ķīmiķu kaujas” - komandas sacentās erudīcijā un zināšanās. Mācījāmies sadarboties komandā, atbildot uz jautājumiem un pildot dažādus uzdevumus, kuru galvenā iezīme bija ķīmija. Uzdevumi bija daudzveidīgi – bija jāatmin krustvārdu mīkla, jāatrisina rēbuss, jāzina drošības zīmes, jāizveido kanēļskābes molekulas modelis, jāmodelē destilēšanas iekārta, un vēl daudzi citi uzdevumi.

Un pēc saliedētā komandas darba, prieks, ka bijām ieguvuši 129(!) punktus, kas mums ļāva kopā ar Rēzeknes komandu (kura arī bija ieguvusi 129 punktus) dalīt 1./2. vietu!!!

WP 20180414 010  IMG 7246WP 20180414 012

Paldies, Jauno ķīmiķu skolas Valmieras grupas vadītājai Laumai Bušai un skolotājai A. Deksnei par iespēju piedzīvot foršas emocijas!

 

Lūcija Mende 10.a klase

Medijpratības noslēguma nodarbība

IMG 3721 IMG 3592 IMG 3657

Š.g. 3.aprīlī topošajiem Valmieras Valsts ģimnāzijas medijpratējiem tika sniegta iespēja ielūkoties Latvijas mediju pasaules aizkulisēs un gūt priekšstatu par tajās notiekošajiem procesiem.

Pirmā pietura – Latvijas Televīzija. Latvijas Televīzijas radošos un tehniskos nostūrus mums atklāja LTV Ziņu dienesta korespondente Anete Bērtule. Guvām visaptverošu ieskatu par mediju satura radīšanas gaitu. Sākot no materiāla sagatavošanas līdz studijas darbam un pārraidei publikai. Interesanti bija ielūkoties arī vienā no LTV arhīviem.

Jaunieši mūsdienās nenoliedzami ir kļuvuši interneta satura galveno mērķauditoriju. Latvijas Nacionālajā bibliotēkā lekciju par kritiskās domāšanas vitalitāti sniedza Valsts izglītības satura centra vecākā eksperte Liene Valdmane. Lekcijā tika atklāti pārsteidzoši statistikas dati un piemēri par jauniešu informācijas pārstrādes paradumiem, vājajām satura analīzes spējām, kas pakļauj tos dažādiem riskiem, un sociālo tīklu kultūru kopumā.

Ar praktisku darbošanos un diskusijām mēs paplašinājām savu redzesloku un kompetenci, kas turpmāk neļaus akli ticēt interneta spilgtajam saturam un informācijas pārbagātībai. Liels paldies Vidzemes augstskolas komunikācijas un mediju studiju virziena lektorēm Agnesei Dāvidsonei un Lienei Ločmelei par medijpratības lekciju sēriju gada garumā, kā arī Latvijas Televīzijai par laipno uzņemšanu, Anetei Bērtulei un Lienei Valdmanei.

Ieva Paula Drekslere, 12.c.

2011. Copyright © Valmieras Valsts Ģimnāzija. All rights reserved.
By: Fresh Joomla templates